Rodzinna Sobota na Orionie

Zimno, padający deszcz i wiszące na niebie ciężkie chmury, nie zraziły młodych zawodników Akademii Piłkarskiej Orionu Cegłów, którzy 8 października br. wraz z rodzicami, trenerami i piłkarzami drużyny seniorów wzięli udział w „Rodzinnej Sobocie na Orionie”. Frekwencja dopisała, dopisały też humory zgromadzonych dzieci i dorosłych. Na dobrze przygotowanej murawie okazale zaprezentowały się wszystkie drużyny Orionu, a okrasą dnia był mecz ligowy seniorów, który ściągnął na trybuny wielu kibiców, podobno […]

Zimno, padający deszcz i wiszące na niebie ciężkie chmury, nie zraziły młodych zawodników Akademii Piłkarskiej Orionu Cegłów, którzy 8 października br. wraz z rodzicami, trenerami i piłkarzami drużyny seniorów wzięli udział w „Rodzinnej Sobocie na Orionie”. Frekwencja dopisała, dopisały też humory zgromadzonych dzieci i dorosłych. Na dobrze przygotowanej murawie okazale zaprezentowały się wszystkie drużyny Orionu, a okrasą dnia był mecz ligowy seniorów, który ściągnął na trybuny wielu kibiców, podobno jeszcze tylu widzów nie było na tym obiekcie.

img_8686Jadąc do Cegłowa byłem bardzo ciekawy, co mnie tam spotka. Pamiętam, że ostatnia moja wizyta nie dostarczyła miłych wrażeń, co opisałem na portalu w lipcu w tekście pt. „Gorzkie słowa o boisku Orionu Cegłów”. Artykuł wskazujący stan murawy i dewastacje elewacji świetlicy klubowej uzyskał olbrzymi oddźwięk wśród czytelników, a zwłaszcza mieszkańców Gminy Baranów. Ludzie zgłaszali swoje opinie, uwagi i komentarze, w większości słów przeważała gorycz, która tylko potwierdzała opublikowany materiał.

Na boisku Orionu zjawiłem się punktualnie o godz. 13.30. Parking przed budynkiem klubu zastawiony był samochodami, ciężko było znaleźć wolne miejsce. Przed świetlicą i na trybunach stadionu gromadziło się bardzo dużo ludzi, byli to rodzice i trenerzy z młodymi zawodnika Akademii Piłkarskiej. Powoli schodzili się również piłkarze drużyny seniorów, którzy tego dnia rozgrywali mecz ligowy z Teresinem.

img_8759Przywitał mnie prezes klubu p. Waldemar Brzywczy, przedstawiając pozostałych członków zarządu i trenerów poszczególnych drużyn. Od niedawna zmienił się skład zarządu Orionu. W wyniku walnego zgromadzenia i wyborów do władz klubu, poza prezesem Brzywczym – którego działalność w poprzedniej kadencji została oceniona pozytywnie przez członków stowarzyszenia – weszli również: wiceprezes p. Anna Żaczkiewicz, trener Mariusz Żaczkiewicz, kapitan drużyny seniorów Tomasz Motyliński oraz były zawodnik i kierownik Oriona p. Artur Szymaniak.

„Rodzinna Sobota na Orionie” rozpoczęła się pokazowym treningiem grup młodzieżowych, który szybko zamienił się we wspólną świetną zabawę rodziców i dzieci. Obiektyw mojego aparatu z przyjemnością wyszukiwał co chwilę kolejne roześmiane dziecięce twarze. Zrobiliśmy też zdjęcia grupowe dla drużyn i wszystkich chętnych gości na stadionie. Pięknie prezentowały się poszczególne roczniki Akademii Oriona w klubowych strojach, dresach czy czapeczkach. W Cegłowie trenuje obecnie ponad 60 dzieci w czterech grupach wiekowych: rocznik 2001-2004 to młodzicy trenera Roberta Błaszczyka, rocznik 2005-2006 to juniorzy trenera trenera Tomasza Pindora oraz drużyny żaków z rocznika 2007-2008 i skrzatów rocznik 2009-2010 prowadzone przez Mariusza Żaczkiewicza. Aktualnie w Klubie otwarty jest nabór dla najmłodszych dzieci z Gminy urodzonych w latach 2011-2012, grupę skrzatów trenował będzie p. Robert Błaszczyk.

img_8802„A wie Pan, że to boisko i klub Orion powstał dzięki prywatnej inicjatywie mieszkańców Cegłowa, nikt nam nie pomagał, sami wszystko zrobiliśmy” – zaczepił mnie miły Pan, który przyszedł popatrzeć na grę syna. Z zaciekawieniem słuchałem, co rodzic ma do powiedzenia o historii Klubu. „Orion powstał w 1999 roku, inicjatorami pomysłu byli p. Andrzej Przygoda oraz panowie Ryszard i Andrzej Szymańscy. Szybko wokół tego pomysłu zgromadziła się lokalna młodzież, w wyniku czego już w kwietniu 2000 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Sportowego. Intensywne prace nad przygotowaniem boiska pozwoliły w czerwcu tego samego roku zgłosić drużynę do rozgrywek Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, a kilka miesięcy później wpisać do rejestru stowarzyszeń w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach”. Zaciekawiła mnie opowieść mojego rozmówcy, od którego dowiedziałem się jeszcze wiele ciekawych historii, szczególnie o przebiegu rozgrywek z udziałem seniorów Oriona. „Początki były trudne, drużyna rozpoczęła zmagania od rozgrywek Klasy C w sezonie 2001/2002, następnie była krótka przerwa i powrót na ligowe boiska w rozgrywkach Klasy B, gdzie Orion gościł od 2003 do 2012 roku. W sezonie 2011/2012 drużyna odniosła największy sukces w historii Klubu i awansowała do rozgrywek Klasy A, gdzie niestety gościła tylko przez rok. O spadku zadecydowały braki kadrowe i organizacyjne, drużyna nie była gotowa na podjecie wyrównanej walki z większymi ośrodkami sportowymi i od trzech lat ponownie rywalizuje na boiskach Klasy B”. Na koniec naszej krótkiej rozmowy usłyszałem słowa, które bardzo mnie zbudowały i sprawiły wiele radości: „Powiem Panu, że jak patrzę na dzisiejsze spotkanie tych ludzi, na te rozbawione i uśmiechnięte dzieci biegające po boisku, to przypomina mi się atmosfera sprzed ponad 15 lat, gdy tworzyliśmy ten Klub. Wydaje się, jakby historia powoli zataczała koło w dobrym kierunku” – skomentował na koniec mój rozmówca.

img_8862Tego dnia rozmawiałem z wieloma rodzicami, którzy z dumą opowiadali o osiągnięciach swoich dzieci. Widzą i doceniają to, co dzieje się w Klubie, cieszą się ze mian, które idą w dobrym kierunku. Wiedzą, że młodzież trenująca piłkę nożną w Orionie nie ma tak dogodnych warunków jak duże kluby z sąsiednich gmin, jednak praca z dziećmi przynosi efekty. Kilkakrotnie już drużyny Orionu brały udział w rozgrywkach i turniejach piłkarskich, nie tylko z powodzeniem rywalizując z silnymi zespołami, ale odnosząc także znaczne sukcesy. Zimą drużyny dziecięce z Cegłowa wezmą udział w prestiżowych rozgrywkach warszawskiej zimowej Ligi Dziecięcej Aktrin Kids. Wszyscy mają świadomość, że Klub z Cegłowa posiada znaczne ograniczenia finansowe oraz brak zadowalającego zaplecza tj. hala sportowa, czy oświetlenia na boisku, aby można była trenować po zmroku, dlatego piłkarze w okresie jesienno-zimowym korzystają z orlika i małej salki sportowej w Baranowie. Rodzice i opiekunowie młodych piłkarzy muszą również sami wykazywać się zaradnością i kreatywnością w zdobywaniu środków na stroje, wyjazdy meczowe, turnieje czy nagrody. Takim wspaniałym przykładem współdziałania rodziców był udział w czerwcowym konkursie „Działaj Lokalnie” prowadzonym przez Stowarzyszenie Europa i My.  Zdobyty grant finansowy, niedawno uroczyście wręczony przez Wiceburmistrza Grodziska Mazowieckiego, został przeznaczony na zakup nowego sprzętu, piłek, strojów czy przeprowadzenie naboru do sekcji dziecięcych. Sukcesy Akademii Piłkarskiej i kreatywność ich rodziców odbiły się pozytywnym echem wśród władz i mieszkańców sąsiednich gmin. Wydarzenia te zostały podkreślone w lokalnej prasie, w efekcie czego zmobilizowały one rodziców, trenerów oraz nowy zarząd do kolejnych rozwojowych działań na rzecz promocji Klubu.

Decydujący wkład w utrzymanie Klubu Orion w Cegłowie ma Urząd Gmin Baranów, szczególnie Wójt Gminy p. Andrzej Kolek i Rada Gminy oraz lokalne firmy sponsorujące sekcje piłkarskie. Poza dotacjami na utrzymanie grup treningowych, Gmina partycypuje w utrzymaniu obiektów, opłacając m. in. koszenie trawy, wodę, prąd czy remonty świetlicy klubowej. Mam wielką nadzieję, że władze Gminy widząc tak duże zaangażowanie lokalnej społeczności skupionej wokół Klubu, rozważą możliwość zwiększenia wsparcia w kolejnych latach, co wydaje się przynieść olbrzymie korzyści społeczne zwłaszcza w kształceniu dzieci i młodzieży.

img_8882Kulminacją „Rodzinnej Soboty na Orionie” był mecz ligowy seniorów Orionu z rezerwami KS Teresin. Bardzo dobrze przygotowana do meczu murawa, stanowiła zapowiedź ciekawych zawodów. Okazało się, że licznie zgromadzeni na stadionie kibice nie zawiedli się na swojej drużynie. Przed meczem seniorzy zrobili pamiątkowe zdjęcie, a dalsza oprawa spotkania mogłaby z pewnością być wzorem dla innych klubów występujących nawet w wyższych ligach. Zawodnicy obu drużyn oraz sędzia zostali wyprowadzeni na boisko przez najmłodsze dzieci z Akademii Piłkarskiej. Uśmiechy na twarzach młodych piłkarzy w klubowych strojach dyskretnie zdradzały dumę, radość ale też stres wynikający z tego wydarzenia. Atmosfera ta udzielała się również „dorosłym” piłkarzom Orionu i Teresina, dla których postawa młodzieży była znacznym wyróżnieniem i niespodzianką.

Drużyna Orionu Cegłów tego dnia stanęła na wysokości zadania i wygrała mecz ligowy z KS II Teresin 4:3. O wyniku spotkania zadecydowała bardzo dobra postawa obrony oraz skuteczność strzelecka napastników. Na wyróżnienie zasługuje cały zespół, jednak najbardziej strzelcy bramek Łukasz Dzikowski i Piotr Popławski, którzy po dwa razy pokonali golkipera gości. Niewątpliwie wpływ na postawę drużyny miał towarzyszący spotkaniu doping licznie zgromadzonych na trybunach kibiców, zwłaszcza dzieci, rodziców, trenerów oraz mieszkańców Cegłowa, którzy w przerwie meczu zostali zaproszeni na gorącą herbatę do klubowej świetlicy. Niektórzy reprezentanci Orionu byli pod dużym wrażeniem wydarzenia i mówili, że pierwszy raz w Cegłowie rozegrali spotkanie przy tylu kibicach.

img_9132Po wygranym meczu z Teresinem piłkarze Orionu awansowali na 6 miejsce w lidze i z dorobkiem 10 punktów niewiele tracą do ligowej czołówki. Drużynę Orionu reprezentują: Jakub Jasiński (bramkarz, grający trener drużyny), Mariusz Gontarczyk, Adam Świętochowski, Bartosz Szulecki, Marek Adamski, Tomasz Szymańczak, Piotr Popławski, Łukasz Dzikowski, Mariusz Piasek, Rafał Rybka, Tomasz Motyliński (kapitan drużyny), Andrzej Grzelak, Daniel Chabałowski i Andrzej Gasiński.

„Rodzinna Sobota na Orionie” była wesołym i udanym wydarzeniem. Po wszystkim wróciłem do domu z masą pozytywnych myśli i setkami zdjęć zrobionych sportowcom z Cegłowa. Faktycznie, to co widziałem jest bardzo budujące i napawa optymizmem. Zwłaszcza radość dzieci i spontaniczność trenerów oraz działaczy Klubu. Niektórzy już snują kolejne plany, jedna z osób powiedziała: „Proszę Pana bardzo byśmy chcieli odnowić maszt na stadionie i powiesić na nim flagę Klubu, aby dumnie powiewała nad naszym obiektem. Marzy nam się też ogrodzenie stadionu oraz mała rewitalizacja stawów obok budynku klubowego, które nadają temu miejscu niespotykany urok„. Faktycznie znam wiele stadionów, ale te miejsce jest szczególne. Zaimponowały mi pomysły działaczy Orionu, sam na odchodne, może trochę na wyrost podpowiedziałem inicjatywę zainstalowania kamery internetowej, aby każdy z mieszkańców mógł poprzez internet widzieć, co się dzieje na stadionie. U moich rozmówców pojawił się uśmiech: „powoli spełniamy nasze marzenia, kto wie, co zastanie Pan następnym razem” – powiedzieli na pożegnanie.

W takim razie do zobaczenia na wiosnę!

Tekst/foto: Mariusz Pilis/Grodzisk Sport News

img_8983

8.5

Ocena artykułu

Polecane

Pokaż komentarze

 1. Super

  Październik 13, 2016 at 9:19 pm

  Super Klub, super drużyny, trenerzy, rodzice i mieszkańcy. Dzieki GrodziskSportNews Super zdjecia i artykuł.

 2. Ja

  Październik 13, 2016 at 9:20 pm

  Brawo Ty !

 3. Zawodnik

  Październik 13, 2016 at 9:24 pm

  Brawo za pomysl, inicjatywe! Zmiana wladz klubu i zmiana wizerunku Klubu. Rewelacja !

 4. mieszkaniec Cegłowa

  Październik 14, 2016 at 6:52 am

  Gratuluje pomysłu. Aż dziw, że nie zorganizowano takiej soboty wcześniej 🙂

 5. Rodzic

  Październik 15, 2016 at 5:09 am

  Ten Reporter to super gość, zaangażowany, słuchający, obiektywny ! Ja jako rodzic jestem zachwycony, pierwszy raz oglądałem ponad 700 zdjęć z lokalnego wydarzenia w naszej gminie. Zdjęcia były dla nas dostępne już w kilka godzin po wydarzeniu, rewelacja !!! A artykuł rozszedł się po faceboku w mig jak świeże bułeczki. Polecam współpracę z Grodzisk Sport News !!!

 6. Mieszkanka Baranowa

  Październik 15, 2016 at 5:19 am

  Ja to nawet nie wiedzialam, że mamy drużynę seniorów, która gra w lidze pzpn. Nie wiedzialam,że mecze ligowe odbywają się w naszej gminie. Przecież to niesamowita promocja dla Cegłowa i gminy, że inne drużyny przyjeżdżają na mecze że swoimi rodzinami. No nie każda gmina wiejska ma boisko, klub sportowy, ligową drużynę seniorów, akademię piłkarską, grających profesjonalnych trenerów. Świetna inicjatywa, oby jak najwięcej takich sobót na Orionie było !

 7. Senior

  Październik 15, 2016 at 5:21 am

  Najlepszy mecz jaki grałem. Dzieciaki wprowadzające drużynę a potem mocny doping na trybunach to było coś!

Dodaj komentarz

Imię*