Nowa formuła zajęć indywidualnych i grupowych na grodziskim basenie

Spore poruszenie wśród czytelników portalu Grodzisk Sport News oraz na innych portalach społecznościowych wywołała informacja zamieszczona na stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Grodzisk Mazowiecki, dotycząca oferty zajęć grupowej i indywidualnej nauki pływania dla dzieci i dorosłych na basenie. Formalne kwestie dotyczące warunków współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji z przedsiębiorcami prowadzącymi zajęcia grupowe jak również indywidualnymi instruktorami zawarte są w umowach i oświadczeniach, których wzory opublikowane zostały […]

Spore poruszenie wśród czytelników portalu Grodzisk Sport News oraz na innych portalach społecznościowych wywołała informacja zamieszczona na stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Grodzisk Mazowiecki, dotycząca oferty zajęć grupowej i indywidualnej nauki pływania dla dzieci i dorosłych na basenie. Formalne kwestie dotyczące warunków współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji z przedsiębiorcami prowadzącymi zajęcia grupowe jak również indywidualnymi instruktorami zawarte są w umowach i oświadczeniach, których wzory opublikowane zostały na stronach internetowych OSiR. Dlatego też poprosiliśmy Ośrodek o komentarz i wyjaśnienia w tej sprawie.

Z informacji przekazanej przez Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim p. Mariusza Smysło wynika, że wprowadzona reorganizacja była konieczna ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających z pływalni miejskiej ale także z punktu widzenia dostępności i kosztów dla mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki.

Ośrodek Sportu i Rekreacji jest jednostką organizacyjną Gminy Grodzisk Mazowiecki, której zadaniem jest zaspakajanie potrzeb mieszkańców w zakresie kultury fizycznej i rekreacji. Zgodnie ze statutem OSiR przyjętym uchwałą Rady Miejskiej (§4 statutu), do podstawowych zadań Ośrodka należy:

1. Udostępnianie bazy sportowo-rekreacyjnej:
– uczniom szkół z terenu Gminy w celu prowadzenia zajęć programowych z zakresu wychowania fizycznego,
– klubom sportowym i organizacjom kultury fizycznej,
– mieszkańcom Gminy.

2. Upowszechnianie kultury fizycznej poprzez bezpośrednią organizację:
– zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży,
– zajęć sportowo – rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych,
– zajęć rekreacyjnych dla mieszkańców Gminy,
– imprez sportowo-widowiskowych,
– współorganizowanie działań klubów sportowych.

Ponadto stosownie do §4 ust. 3 statutu, ustalanie zasad jej wykorzystywania bazy sportowej.

Zadania nałożone na OSiR, o ile to możliwe, Ośrodek winien wykonywać samodzielnie. Żaden z przepisów ustaw normujących działanie gminnych ośrodków sportu i rekreacji oraz żaden z przepisów statutu odnoszącego się bezpośrednio do OSiR nie nakłada obowiązku tworzenia warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty prywatne.

W latach ubiegłych OSiR udostępniał odpłatnie pływalnie „Wodnik 2000” działającym komercyjnie szkółkom pływackim. W założeniu miało to na celu rozszerzenie oferty nauki i doskonalenia pływania dla mieszkańców Gminy Grodzisk Mazowiecki, a równocześnie zgodnie z §4 ust 5 statutu stanowiło podejmowanie działań zmierzających do pozyskiwania środków finansowych na działalność statutową. Działalność tego rodzaju miała jednak zawsze z perspektywy OSiR charakter uzupełniający. Osoby prowadzące działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia Gminy Grodzisk Mazowiecki jakim bez wątpienia jest obiekt pływalni winny mieć świadomość, że odbywać się to mogło jedynie w granicach i na zasadach określonych umową między OSiR a konkretnym przedsiębiorcą.

Dlatego też – jak podkreśla p. Mariusz Smysło – aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z organizacją zajęć nauki i doskonalenia pływania w bieżącym roku przypomnieć należy, że podstawowym obowiązkiem i odpowiedzialnością dyrektora OSiR jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom zarządzanych przez Ośrodek obiektów. W przypadku pływalni czy miejsca przeznaczonego do kąpieli jest to odpowiednia obsada ratowników. Utrzymujący się w ostatnich latach wyraźny trend rezygnacji z pracy przez ratowników i prowadzenie działalności gospodarczej obejmującej naukę czy doskonalenie pływania na pływalni miejskiej groziło niemożnością prawidłowej działalności całego obiektu. Równocześnie OSiR jest w stanie zapewnić możliwość nauki i doskonalenia pływania dla dzieci, młodzieży czy osób dorosłych własnymi siłami, a wszystkie informacje dotyczące regulaminu, naboru itp. umieszczone są na stronie www.grodzisksport.pl. Pozwala to na optymalne wykorzystanie miejskiego obiektu na potrzeby mieszkańców i zmniejszenie kosztów, jakie muszą ponosić decydując się na naukę pływania.

Dyrektor OSiR nigdy nie wskazywał instruktorów, którzy mogliby prowadzić naukę i doskonalenie pływania. Pan Mariusz Smysło podkreśla, że zaproszenie do nauki w oparciu o umowy cywilnoprawne z OSiR kierowane było do wszystkich potencjalnie zainteresowanych. Wybór konkretnych instruktorów podyktowany był oceną ich kwalifikacji, profesjonalizmu, doświadczenia, oceny wcześniejszej współpracy z OSiR i woli pracy zespołowej. Jeśli idzie o korzyści dla mieszkańców pomijając wspomniane już – absolutnie najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowników basenu, to nauka pływania dla dzieci i młodzieży jest w nowej formule organizacyjnej tańsza. Oferta OSiR w tym zakresie jest tak szeroka, że każdy zainteresowany znajdzie dla siebie dogodne godziny.

Warto podkreślić, że dnia 05.09.2017 do OSiR nie wpłynęła żadna skarga lub krytyczna ocena dotycząca zasad organizacji zajęć nauki i doskonalenia pływania na pływalni miejskiej „Wodnik 2000”. Większość osób, które prowadziły tego rodzaju zajęcia w ramach działalności gospodarczej kontynuują tę działalność w innej formule organizacyjnej.

 

6.8

Ocena artykułu

Polecane

Pokaż komentarze

  1. Mariola

    Wrzesień 6, 2017 at 7:22 am

    Nadal nic z tego nie rozumiem… Bardziej logiczne byłoby gdyby Dyrektor dla bezpieczeństwa zakazał ratownikom prowadzić zajęcia, a nie ich do tych zajęć (po pracy etatowej) angażował! W sumie oczywiste jest, że wszyscy chcą sobie dorobić do pensji, ale co to ma wspólnego z bezpieczeństwem na basenie? Ratownik na rannej zmianie (gdzie jest tłum dzieci ze szkół), który nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości godzin odpoczynku, bo pracuje po dyżurze do wieczora jako instruktor! To dopiero bezpiecznie teraz będzie 😀

    • redaktor

      Wrzesień 6, 2017 at 6:06 pm

      Pani Mariolu, cóż można powiedzieć. Przedstawiłem stanowisko dyrektora OSiR i informacje o powodach wprowadzonych zmian. Nic więcej w tej sprawie zrobić nie mogę. Pomimo wielu komentarzy i wpisów w mediach społecznościowych, które podważają sens i celowość zaproponowanych na pływali zmian, nikt dotychczas nie złożył oficjalnej skargi i zażalenia do Ośrodka lub Urzędu Gminy.

      • AgataGrodzisk

        Wrzesień 7, 2017 at 5:34 pm

        temat w sieci ciągle żywy. natrafiłam na ciekawy artykuł na obiektyw.info: http://obiektyw.info/component/k2/908-totalna-porazka
        PS. może do Dyrektora skargi nie wpływają, bo za sznurki tam jednak pociąga ktoś inny – pisma poszły chyba wyżej 😉 Ale czy to coś da? Może po wyborach coś tu sie wreszcie zmieni…

        • redaktor

          Wrzesień 8, 2017 at 7:17 am

          Pani Agato, cóż można zrobić. Jeżeli komuś sytuacja nie odpowiada, trzeba reagować ale u źródła (pójść wyjaśnić w OSiR, napisać oficjalne pismo, skargę, zapytanie i wtedy ocenić lub ewentualnie odnieść się), takie narzekanie, komentowanie na lokalnych plotkarskich portalach lub społecznościowych nic nie zmieni. Tyle tylko, że ludzie swoje żale wyrzucą z siebie, co chyba wielu sprawia przyjemność 🙂

  2. Fado

    Wrzesień 6, 2017 at 7:38 am

    O! A gdzie się podział ten post? I 2 komentarze do niego?
    Przez chwilę wyglądało, że grodzisksportnews jest portalem niezależnym. A tu klops! Spoko, każdy orze jak może. Zamiast spontanicznej wypowiedzi ludzi można zamieścić stek kłamstw i niedorzeczności Dyrektora polukrowanych urzędniczym bełkotem – rodem z Bogori. Gratulacje!
    Grodzisk Sport News udostępnił(a) post użytkownika Grodzisk bez lukru.
    2 września o 23:22 ·
    No tak, coś jest na rzeczy.
    Po „dobrej zmianie” na basenie, nie widzę możliwości, aby np. moja córka uczęszczała na zajęcia pływackie w formie narzuconej przez OSiR. Pływanie 2 razy w tygodniu po pół godziny, w przypadku dziecka dowożonego na zajęcia, mija się z celem. Dojazd, logistyka przed pływanie, logistyka po pływaniu, suszenie i powrót, zajmie 4 razy więcej czasu niż same zajęcia. No cóż, szkoda, bo dziecko fajnie się przez rok rozwijało pod okiem doświadczonego trenera, za co, warto było nawet zapłacić.
    A jakie zdanie Państwo mają na temat nowych zasad regulujących kwestie nauki pływania na grodziskim basenie?

    Monika Olejniczak
    Monika Olejniczak po 3 latach regularnych treningów mój syn przestaje uczestniczyć w zajęciach, ponieważ jego grupa wiekowa i ,,poziom” są zaproponowane w niedostępnych dla nas godzinach. Poza tym nie mam możliwości zapisania do syna do trenera z którym pracował ostatnie 3 lata ponieważ dowiedziałam się na basenie, że trenerzy zostaną losowo dobrani do grupy. Dla mnie to totalna porażka.

    Grodzisk Sport News To samo z moja córką 🙁

    Anna Rydzikowska Też uważam że to jest nie fair. Powinien się ktoś tym zająć i traktować wszystkie grodziskie firmy na takich samych zasadach.
    3 września o 08:56

    • redaktor

      Wrzesień 6, 2017 at 6:01 pm

      Trochę nie rozumiem tego anonimowego bełkotu który znalazł się w komentarzu i zarzutów pod adresem portalu Grodzisk Sport News. Ale ponieważ każdy ma prawo się wypowiedzieć, dopuściłem go do dyskusji. Jednak nie rozumiem, co autor ma na myśli? Okazuje się, że informacje i komentarze o zmianach zasad nauki pływania pojawiły się w różnego rodzaju źródłach i stanowiły przedmiot dyskusji. Między innymi pojawiły się na profilu Grodzisk Bez Lukru, który udostępniłem. Do Grodzisk Sport News również docierały sygnały, że te zmiany komplikują niektórym z Państwa dotychczasowe rozwiązania. Aby być obiektywnym, mając na uwadze również wpisy z Grodzisk Bez Lukru, wystąpiłem do dyrektora OSiR z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy, w efekcie czego odpowiedź znalazła się w publikacji i jest stanowiskiem Ośrodka. Oczywiście w korespondencji z Ośrodkiem przedstawiłem wszystkie Państwa niepokoje i uwagi, które dotarły do mnie.
      Nie wiem, co – wg autora tego dziwnego komentarza – mogę zrobić więcej. Przedstawiłem stanowisko OSiR i powody zmian – które są odpowiedzią na Państwa niepokoje i uwagi – jeżeli komuś z Państwa nie pasują te rozwiązania, ma prawo wnosić oficjalne skargi do Ośrodka lub organu prowadzącego, czyli gminy. Jak poinformował dyrektor OSiR dotychczas nie wpłynęła żadna skarga. Mnie nie pasują, dlatego moje dziecko będzie uczęszczać na zajęcia w innej formule, ale rozumiem, że są osoby, dla których taka forma zajęć jest odpowiednia, wiec staram się to zrozumieć i uszanować. Czytelnicy sami mogą sobie wyciągnąć wnioski i działać, według własnego interesu.
      Oczywiście ocenę niezależności portalu Grodzisk Sport News pozostawię bez komentarza, wystarczy, że bełkot jest w niektórych anonimowych wpisach.
      Każdy z Państwa ma prawo przesłać swój autorski tekst, który zostanie opublikowany. Anonimowe bełkoty nie są potrzebne, jeżeli faktycznie ma się coś do powiedzenia. Zapraszam.

  3. Ewa

    Wrzesień 18, 2017 at 6:49 pm

    Nie lubię pisać na tego typu portalach ale jestem zbyt poruszona aby siedziec cicho. Rok temu moja córka zaczęła naukę plywania pod okiem świetnego instruktora. Niestety w tym roku nie może jej kontynuować gdyż jej Pan już nie pracuje na plywalni. Pisaliście o tym że to mieli być losowo wybrani instruktorzy ale i z odpowiednimi kwalifikacjami.
    Uważam, że Instruktorowi ktory uczył moja córke niczego nie brakowało.Czytałam o jego referencjach i były super, wszystko co tylko możliwe i w dodatku bardzo dobre podejście do dzieci. Dlaczego więc rezygnujecie z takich ludzi nie rozumiem tego , przecież w ten sposób działacie na szkodę dzieci. Przecież wiadomo że jak sie dobrze czują z danym instruktorem i ich nauka postępuje w szybkim tępie do przodu, to one tak łatwo nie przyzwyczaja sie do nowego instruktora. Nawet za wyższą opłata warto według mnie by było takich ludzi zatrzymać. A z tego co mi wiadomo sporo miał osób .Bardzo bym chCiała aby ten Pan instruktor powrócił. co można w tej sprawie zrobic?
    Oznajmiam ze pismo w tej sprawie już poszło do P Burmistrza.

    • redaktor

      Wrzesień 21, 2017 at 8:15 am

      Pani Ewo, szkoda, że nie lubi Pani pisać i dyskutować o sprawach lokalnego sportu na portalu Grodzisk Sport News, bo to jest jedyny niezależny od żadnej organizacji czy urzędu portal w naszym regionie. Może jednak się Pani w przeszłości przekona, zapraszam 🙂

  4. Ewa

    Wrzesień 18, 2017 at 7:07 pm

    Jestem bardzo poruszona ta sprawą bo również dotyczy mojej córeczki, która zaczęła naukę pływania w zeszłym roku, a tym nie może jej kontynuować bo jej Instruktor juz nie pracuje. Pisaliści że instruktorzy którzy zostali to ci którzy zostali losowo wybrani oraz ci . którzy mają odpowiednie kwalifikacje. Przepraszam bardzo, ale ten instruktor miał chyba wszystko co tylko możliwe. nie rozumiem dlaczego z takich ludzi rezygnujecie.czy nie zdajecie sobie sprawy że takie wybory często są z krzywdą dla dzieci???wiadomo przecież że dzieci nie tak łatwo przyzwyczajaja sie do tego typu zmian Szczeg jeśli chodzi o zmiany wszelkich instruktorów. w tym roku narazie nie mogę namówić na naukę pływania. Uważąm żę mimo większych opłat warto było zostawić takich ludzi jak On: oddanych dzieciom, dbający o bezpieczeństwo. mający dobry kontakt z dziećmi o kwalifikacjach już nie wspomnę.
    Nie rozumiem tego wyboru!!!! co można by było zrobić w tej sprawie aby Ten Instruktor wrócił? Oświadczam żę pismo w tej sprawie poszło juz do Burmistrza.

  5. Ewa

    Wrzesień 18, 2017 at 7:09 pm

    Jestem poruszona ta sprawą gdyż to dotyczy takżę mojej córeczki.