Odwiedziliśmy Dojo przy ul. Królewskiej 59. Magiczne miejsce!

W zeszłym tygodniu odwiedziłem nową salę do ćwiczeń Uczniowskiego Klubu Sportowego BUDO Grodzisk Mazowiecki. Dojo, które mieści się przy ul. Królewskiej 59, jeszcze jest w trakcie wykańczania, ale już prowadzone są tam pierwsze zajęcia. Przestronna, przeszklona i nowoczesna sala jest dumą trenerów, sportowców i amatorów uprawiających w Klubie różne dyscypliny, nie tylko walki ale również taniec, czy zumbę. Wcześniej Klub zajmował salę zwaną „Dojo Bartniaka” która mieściła się […]

W zeszłym tygodniu odwiedziłem nową salę do ćwiczeń Uczniowskiego Klubu Sportowego BUDO Grodzisk Mazowiecki. Dojo, które mieści się przy ul. Królewskiej 59, jeszcze jest w trakcie wykańczania, ale już prowadzone są tam pierwsze zajęcia. Przestronna, przeszklona i nowoczesna sala jest dumą trenerów, sportowców i amatorów uprawiających w Klubie różne dyscypliny, nie tylko walki ale również taniec, czy zumbę. Wcześniej Klub zajmował salę zwaną „Dojo Bartniaka” która mieściła się przy ul. Bartniaka 24, ale trzeba było ją opuścić, bo cały obiekt będzie rozebrany w ramach nowej miejskiej inwestycji.

Przyjmuje mnie p. Grażyna Burchard, można powiedzieć dziewczyna o „złotym sercu”, która odpowiada w Klubie za sprawy organizacyjne. Nie minęło trzy minuty i już czuję się, jakbym był u siebie. Swobodna rozmowa, uśmiech i szczerość p. Grażyny zaraża od pierwszych słów. Rzadko można spotkać takiego człowieka, który – nie patrząc na trudy codziennego dnia – potrafi pozytywnie nastawić do życia i dać „energetycznego kopa”.

Dziś zaprosiliśmy do Klubu panią dietetyczkę, która będzie miała szkolenie z młodzieżą i rodzicami” – informuje p. Grażyna, po czym dodaje: „Chcemy, aby poza sprawnością fizyczną nasi zawodnicy i ich bliscy budowali świadomość zdrowego stylu życiu, a szczególnie zdrowych nawyków żywieniowych. Trenerzy dbają, aby trening nie opierał się jedynie na monotonnych zajęciach, a w przypadku dzieci angażował też rodziców.” Co chwilę na planowane spotkanie z p. dietetyk przychodzą kolejne dzieci z rodzicami, wszystkich od drzwi z uśmiechem wita p. Grażyna. Nie zapomina też o obowiązkach, powtarzając jak w szkole „proszę zdjąć buty”, wszyscy grzecznie wykonują te polecenia uśmiechając się ciepło do gospodarza.

Po chwili w dojo pojawiają się instruktorzy Bartek Wykrytowicz i Kuba Malicki. Bartek jest prezesem Klubu, obaj jednak mają znaczący wpływ na kształt i rozwój BUDO. Serdecznie uśmiechnięci młodzi trenerzy od pierwszej chwili z dumą oprowadzają po swoim nowym „królestwie” z pasją opowiadając o Klubie.

Bardzo chcemy mieć swoje miejsce, dojo, które będzie wizytówką naszego klubu. Prowadzimy zajęcia w wielu punktach w naszym powiecie, ale wszystkie te miejsca są nam użyczane na zasadzie wynajmu. Profesjonalna sala na Królewskiej będzie naszym stałym miejscem, tutaj będziemy rozwijać nasz Klub, mając nadzieję, że wpisze się on widocznie w mapę Grodziska.” – tłumaczą z radością.

Klub jest dosyć młody, istnieje od września 2013 roku, mimo tego trenuje już w nim ponad 200 dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Od tego czasu powstało około 50 grup, które mają zajęcia w szkole podstawowej w Książenicach, Izdebnie Kościelnym, w szkole nr 6 w Grodzisku Mazowieckim i nr 1 w Milanówku. Bartek i Kuba wyliczają: „Prowadzimy zajęcia z karate tradycyjnego, japońskiego ju-jitsu, kixkboxing, taniec i zumbę. Każdy znajdzie coś dla siebie, grupy dostosowaliśmy w zależności od wieku i zaawansowania ćwiczących, od dzieci po dorosłych.

Treningi karate tradycyjnego w BUDO to nie tylko wysiłek fizyczny i spalanie kalorii. Poza rozwojem fizycznym duży nacisk trenerzy kładą na sferę filozoficzną. „Staramy się, aby oferta naszych zajęć była spójna z duchem DOJO KUN, dążymy do kształtowania charakteru ćwiczącego, wpajania zasad etyki i postaw opartych na odwadze i prawdzie” – podkreślają Bartek i Kuba.

Zdecydowany wpływ na poziom sportowy klubu mają pracujący tam instruktorzy, którzy poza doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, sami posiadają w swojej kolekcji imponujące osiągnięcia. Treningi ju-jitsu prowadzi Jakub Cegiełko, wielokrotny tryumfator w krajowych zawodach, m.in. Mistrzostwach Polski. Instruktorem zumby jest Patryk Kołota, a pozostałe tańce prowadzi Klaudia Pawlikowska, tancerka Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, uczestniczka wielu liczących się przeglądów i warsztatów tanecznych. Natomiast kickboxing prowadzi doświadczony zawodnik i trener Boubaker Missaoui.

Klub bierze również udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. Przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim i Centrum Kultury współuczestniczy w akcjach „Zima w mieście” i „Lato w mieście”. W trakcie ferii instruktorzy organizują dla dzieci półkolonie oraz uczestniczą w obozach zimowych. Tak jak w okresie od 30 stycznia do 5 lutego br, kiedy to część dzieci wyjechała na zimowisko do Czarnej Góry, gdzie poza treningami karate, wiele godzin spędzają na stoku ucząc się jazdy na nartach.

Czas spędzony przeze mnie w dojo przy ul. Królewskiej był naprawdę świetnym doświadczeniem. Szczerość i sympatia ludzi, których tam zastałem i poznałem, dodała mi dużo energii. W ogóle projekt pod nazwą UKS BUDO to sport i koleżeństwo w najczystszym wydaniu. Wspaniałe zajęcia, uczestnictwo w zawodach sportowych, trofea i medale, to tylko namiastka tego, co czeka dzieci i młodzież podejmującą treningi w tym Klubie. Przy tym wszechobecne wsparcie rodziców, opiekunów i kibiców, setki pozytywnych osób, dla których rozwój pociech jest najważniejszy.

Myślę, że nie długo tam wrócę. Sam z własnej woli, bo to miejsce i ludzie mnie zauroczyli.

Czy piszę prawdę, przekonajcie się sami!

Mariusz Pilis

Zapraszamy na stronę www.budogrodzisk.pl

IMG_4832 IMG_4846 IMG_4850 IMG_4855

7.5

Ocena artykułu

Polecane

Dodaj komentarz

Imię*